Оптика чи коліматор?

Ті, хто планує купувати нарізний напівавтоматичний карабін тактичного спрямування (ну або вже купив), так чи інакше стикаються з вибором прицільних пристосувань.

Традиціоналісти ратують за механічні прицільні пристосування, як найбільш універсальні. Ну, з їх раціональної точки зору. Я, до речі, з ними погоджуся. Якщо звичайно, у Вас із зором все в порядку.

Ті ж з власників нарізної зброї, які можуть витратити якусь додаткову кількість грошей понад вартість самого карабіна, стикаються з реальною проблемою вибору. «Механіка – це якось дешево, я ж типу можу!». Ну або якщо із зором не зовсім добре, тоді теж виникає питання. Але вже з більш приземленої точки зору: а мені щоб побачити, куди поцілити, мабуть оптика потрібна? Або коліматор?

Ну і третій варіант – рекомендації «провідних собаководів», яких іноді сліпо наслідують лемінги (ой, вибачте), пересічні громадяни.

Отже, спробуємо розібратися, яке прицільне пристосування для чого треба, і чим воно може допомогти стрілку.

Найголовніше, що стрілок повинен зрозуміти: прицільне пристосування покликане допомогти потрапити в ціль шляхом прицілювання. Якщо ви цілі не бачите, такий пристрій має допомогти її побачити. А не створювати проблеми або складності стрілку тим, що воно (це прицільне пристосування) – таке красиве! І байдуже, що воно не дозволяє потрапити в ціль. Зате це так антуражно! Цілковита дурня.

Якщо гвинтівка придбана для понтів у вигляді сервантного зберігання і рідкісної демонстрації друзям і знайомим в домашніх умовах – тоді байдуже, який або які приціли і всякі тактичні штуки власник на неї навісить. Тут чим страшніше, масивніше, ребристіше і мілітаристіше – тим крутіше! Розмір має значення!

Для всіх інших скажу так: якщо збираєтеся стріляти і потрапляти в ціль, тоді в першу чергу вибирайте прицільні пристосування, виходячи з таких факторів:

  1. Гвинтівка/карабін планується для війни, для спорту чи полювання? У всіх випадках можлива безліч комбінацій.
  2. Зір нормальний чи ні? Виходячи з цього, відразу можна відкинути ті варіанти, які точно не працюватимуть.

І нічого обважувати гвинтівку зайвими залізяками. Вам потім з цим злітати! І кожна така залізяка щось важить.

Отже, ближче до конкретики.

Механічні прицільні пристосування (або по-простому – механіка) – це як правило комбінація «мушка + цілик» в найрізноманітніших варіантах виконання. Ці прицільні пристосування вимагають вміння поєднувати їх в одну лінію, і наводити на ціль. З досвіду скажу: якщо Вам хтось розповідає, що потрібно вчитися стріляти інтуїтивно «по-стволу» або ще як-небудь «по-спецназовські», відразу плюйте йому в очі. Вони йому все одно не потрібні. Для будь-якого попадання (це власне, і є мета будь-якого пострілу) потрібно змогти прицілитися. А ось коли зробите з Вашої гвинтівки тисяч двадцять-тридцять пострілів, тоді і поговоримо про «інтуїтивну» стрільбу.

Механіка як правило стоїть на всіх військових карабінах. Настанов з використання – вагон і маленький возик. Ну або ласкаво просимо до Інтернету. Якщо програма, зрештою, не працює, то можна і у нормального інструктора повчитися. Це корисно. Менше часу займе навчання.

Та й за підсумком дешевше вийде.

Коліматорний приціл (або в народі – коліматор) – це електронно-оптичний приціл, який проектує точку або прицільну марку будь-якої іншої форми на скляний екран всередині самого себе. Стрілець дивиться крізь коліматор, бачить прицільну марку (найчастіше – яскраву точку), наводить на ціль, стріляє, по ідеї може поцілити. Якщо правильно вистрілив. Ну, тут всяке буває :)

Звичайний коліматорний приціл НЕ МАЄ ЗБІЛЬШУВАЧА! І сам на ціль не наводиться. І не допомагає невмійкові стріляти краще. Він швидше за все заважає. Тому дуже рекомендую спочатку навчитися користуватися механічними прицільними пристосуваннями. Тоді коліматор допоможе. Інакше – швидше за все буде тільки на шкоду. Якщо ви читаєте таку розумну фразу «коліматор на відміну від оптики не має паралакса», то повірте на слово – якщо криво прицілитися, то, швидше за все, все одно не потрапите. Тому не читайте всяку гидоту. Краще навчіться правильно прицілюватися.

Зараз пролунає гуркіт, виття і торохкотіння обурених тактичних виживальщиків!!!! Як же, по нашій красі брудними лапами пройшлися! Але я ще раз повторюю: якщо стріляти і потрапляти в ціль не вмієте, коліматор не допоможе. Він поможе вмілому стрілку, допоможе в сутінках, в темряві, коли механіки не видно, допоможе в будівлі, коли на темному тлі знову ж таки не видно механіки. І в принципі, все!

Якщо хочете отримати збільшення кратності в прицілі, тоді коліматор можна доповнити магніфіером. Або магніфаєром. Як хочете, так з англійської і перекладаєте. Цей самий магніфаєр встановлюється між оком стрілка і прицілом коліматора. Таким чином, виходить оптичний приціл з двох частин. Цей комплект більш зручний для тактичних стрілків (військових, працівників приватних військових компаній і т. д. і т. п.).

Магніфаєр може при необхідності відкидатися вбік, коли Вам потрібно стріляти на короткі та середні дистанції. Навіщо? Тому що на короткій дистанції при стрільбі крізь збільшувач стрілок може замість цілої фігури ворога в прицілі побачити шматок сорочки з великими ґудзиками. Незручно одначе! :)

Якщо ви не хочете возитися з масою залізяк, у Вас є гроші, і Ви хочете розуміти, куди поцілюєте, тоді ставте оптичний приціл (або коротко – оптику). Ці приціли дозволяють добре бачити ціль на великих відстанях (якщо звичайно, Ви не купили "бюджетну" китайську пластмаску), кратність збільшення може починатися з х1 (тобто на мінімальний кратності вони можуть замінювати коліматор), при максимальних кратностях через них видно НАБАГАТО краще, ніж через коліматор з магніфаєром.

Коротше, варіантів – море. Я, до речі, цивільним стрілкам рекомендую саме оптику, як найбільш універсальний варіант прицільного пристосування. Тоді гвинтівка може стати більш-менш універсальною. Але знову ж таки, все залежить від завдань, вимог, умов експлуатації та зору стрільця.

Але запам'ятайте, що без уміння цілитися і потрапляти пострілом в ціль НІЯКЕ прицільне пристосування саме за Вас нікуди не поцілить. Тому якщо Ви вирішили придбати карабін, то Вам так чи інакше доведеться їздити на стрільбище і стріляти. І обов'язково пристрілювати свій карабін із завидною регулярністю. Тому що різні патрони стріляють по-різному. В різну погоду пульки літають по-різному. І карабін іноді падає. Що теж може йти прицільним пристосуванням не так на користь :)

А я від щирого серця бажаю Вам терпіння, здоров'я, наполегливості та побільше грошей.

Автор: Сергій Стрельцов

Майстер спорту з практичної стрільби

13-разовий чемпіон України

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: