Який глушник краще вибрати для зброї? Принцип дії та види

Одним з найбільш істотних недоліків вогнепальної зброї є голосний звук пострілу. Щоб знизити його рівень, сьогодні застосовуються спеціальні прилади різної конструкції — глушники. які також мають іншу назву — «прилад безшумної стрільби» — «ПБС». Глушник являє собою механічний пристрій, який встановлюється або розташовується на стовбурі стрілецької зброї, і послаблює звук пострілу, а також приховує полум’я порохових газів — спалах, що дуже важливо в темний час доби. Таким чином, стрілка, який використовує глушник, стає дуже важко виявити, особливо якщо він добре замаскований і знаходиться на дальніх дистанціях від мети. У разі промаху це дозволяє зробити повторний постріл або вразити не одну, а кілька цілей із складу групи.

Глушники використовуються в основному для нарізної зброї — пістолетів, кулеметів, гвинтівок. На гладкоствольні рушниці рідко встановлюються глушники. Це продиктовано складністю реалізації конструкції приладів, які могли б усунути шум від такого виду зброї. Існують серійно випускаються глушники для дробовиків американського виробництва, які знижують звук пострілу до 137 дБ. Їх недоліками є значна вага — близько 900 м і висока вартість. Найбільшим мінусом всіх збройових глушників є їх невеликий робочий ресурс. Наприклад, в АКМ він становить до 200 пострілів.

Оружейные глушители

Історія глушників для зброї

Перший глушник механічного типу високої ефективності був запропонований французьким полковником Гумбертом в 1898-му році. Через рік датські конструктори Борренсен і Сигбьернсен стали власниками патенту на багатокамерний прилад безшумної стрільби. Першими збройовими глушниками, які мали комерційно успіх, стали пристрою знаменитого винахідника кулемета «Максим» і його сина. Різні версії приладів були запатентовані в 1908-1910-му році, після чого найдосконаліші глушники почали випускатися в промислових масштабах. У Першу світову війну ці пристрої за великим рахунком не застосовувалися з-за особливостей ведення бою.

У часи Другої світової війни попит на глушники сильно зріс — тактика бойових дій значно змінилася. Всі воюючі країни почали використовувати безшумне зброю, яке стало необхідним для здійснення диверсійних операцій. Після початку «холодної війни» значно зросла діяльність служб розвідки та сил спеціальних операцій, які часто почали оснащуватися пістолетами з глушниками. У локальних конфліктах та війнах з широкими і партизанськими військовими діями сильно зросла роль мобільних бойових груп і снайперів. Для забезпечення ефективних дій потрібна розробка безлічі видів безшумного зброї і як наслідок — використання дульных глушників. Сьогодні цими приладами також оснащуються служби охорони правопорядку.

Чому звук пострілу настільки гучний

Щоб дізнатися, як влаштований глушник пістолета та іншої стрілецької зброї, слід для початку розглянути джерела звуку, який з’являється при пострілі. Самим потужним джерелом шуму є порохові гази. Під час пострілу відбувається займання пороху в гільзі зростає тиск, і гази видавлюють кулю. При цьому триває процес горіння пороху, з стовбура вилітає куля і воспламенившиеся гази. У цей момент відбувається миттєве зрівнювання тиску газів і атмосферного тиску, рівень яких сильно відрізняється. В результаті створюється гучний звук пострілу.

Глушители для огнестрельного оружия

Другим значним джерелом шуму є звук пострілу польоту кулі. При цьому велике значення має швидкість польоту кулі. У разі якщо вона вище швидкості звуку, значно зростає рівень шуму пострілу. Куля, яка випереджає швидкість звуку, утворює повітряні коливання, які розходяться від джерела хвиль — кулі — і утворюють так званий конус Маха. Для того, щоб вирішити цю проблему і зробити придушення шуму пострілу більш ефективним, крім глушника використовують різні способи зниження швидкості польоту кулі до дозвуковому рівня. Це можуть бути спеціальні ослаблені патрони, з якими куля розвиває швидкість 195-270 м/с, також для цієї мети в зброю можуть застосовувати спеціальний укорочений стовбур. Як правило, дозвукову швидкість розвивають кулі, які використовуються в зброї спеціального призначення.

Види глушників

Принцип пристрою глушників для зброї заснований на необхідності зниження рівня тиску порохових газів у момент їх вильоту до рівня атмосферного тиску, або їх рівномірного збільшення при зіткненні з навколишнього атмосферного середовищем. Залежно від типу установки розрізняють встановлюються та інтегровані глушники. У першому випадку пристрої придушення звуку можуть бути сумісні з різними видами зброї. Сучасні глушники встановлюються на стовбур за допомогою спеціальної різьби або такого кріплення. Прилади інтегрованого типу є невід’ємною частиною стовбура. Такі пристрої більш ефективні, в цьому разі застосовується комплексний підхід з одночасною розробкою зброї, глушника і патрона.

Устройство и история глушителей

Сучасні глушники для зброї можуть значно відрізнятися по конструкції. Досить гарні результати показують двокамерні ексцентричні прилади, обсяг яких близький до об’єму порохових газів. Ці глушники довговічні, але разом з тим і досить габаритні. Багато глушники побудовані за багатокамерному принципом з виконаними з металу перегородками. Існують і однокамерні моделі зі сферичною передньою стінкою, яка відображає гази і затримує їх у камері глушника. Дуже ефективні прилади з завихренням і розбиттям порохових газів. Для зниження шуму пострілу в них передбачені перегородки особливої форми або спіралеподібні стрічки. Найпростіші прилади безшумової стрільби — одноразові глушники з обтюрацией.

Наскільки глушник усуває шум

Щоб дізнатися наскільки глушник знижує шум пострілу, можна як приклад навести прилад безшумної стрільби на АКМ або АК-74. З ним рівень звуку зменшується в 20 разів. Модель АКМ 7,62 мм з ПБС-1 при пострілі видають не більший шум, ніж спортивна гвинтівка калібру 5,6 мм, який не чути з 200 метрів.

Гучність пострілу з гвинтівки під патрон .22 LR знаходиться на рівні близько 135 дБ, з пістолета калібрів 9 мм Luger і .45 Auto — на рівні 155-160 дБ. Постріл з гвинтівки AR-15 калібру .223 Rem створює рівень звукового тиску в 165 дБ. При 160 дБ можливий шок і розрив барабанної перетинки, при 120 дБ настає больовий поріг. Для порівняння — 80 дБ створює гучний будильник, 60 дБ відповідає звичайної розмови.

найефективніші сучасні надульные глушники зменшують рівень звукового тиску при використанні патрони кільцевого запалення (.22 LR) приблизно на 35-40 дБ, у випадках з більш потужними пістолетними і винтовочными патрони центрального бою, в тому числі «магнумами», — приблизно на 30-35 дБ. Досягти абсолютної відсутності звуку при пострілі неможливо хоча б з-за роботи металевих частин механізмів стрілецької зброї. В цілому зниження звуку значною мірою залежить і від типу глушника, і від конкретного зброї, і від патронів.

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: