Дзен і мистецтво догляду за AR-15

Джерело: gunmag.com.ua

Чистота, як відомо, є запорукою здоров'я. Про те, що вогнепальна зброя потребує чищення і ретельного догляду після кожної стрільби, в курсі навіть далекі від цієї тематики люди. Однак є такі системи стрілецької зброї, для яких питання чистки і догляду не просто важливий, а надзвичайно важливий - оскільки саме від цього, в кінцевому рахунку, залежать його працездатність і безвідмовність в критичних ситуаціях. Текст: Панас Маслійник

Нутрощі гвинтівок і карабінів типу AR-15 після декількох тисяч пострілів без чищення виглядають, м'яко кажучи, негарно

Мова, як нескладно здогадатися, йде про сімейство AR-15, в яке входять перебувають на озброєнні військ США гвинтівки М16 і карабіни М4, а також незліченна безліч комерційних зразків та варіацій на цю тему у цивільних стрільців. Переважна більшість AR-15 працює за схемою з прямим відведенням порохових газів в ствольну коробку - точніше, в порожнину рами затвора - в результаті чого впливу продуктів згоряння пороху (володіють, крім іншого, ще й високою температурою) схильні до найбільш відповідальні конструктивні елементи гвинтівки: вузол замикання з вирізами під бойові упори затвора, личинка затвора і її рама.

Американські стрілки - відомі експериментатори, тому насильство над гвинтівками системи AR-15 на предмет дослідження меж їх практичної витривалості не припиняється. На просторах Інтернету можна знайти безліч прикладів досить вражаючих тестів надійності AR-15 - причому деякі з них взагалі знаходяться за межею добра і зла. Зазвичай такі досліди будуються на відстріл з гвинтівки великої кількості патронів без будь-яких проміжних чисток в ході стрілянини. У тих щасливих куточках планети, де патрони дешеві й доступні, багато відчайдушні голови навіть змагаються між собою: 5 000, 10 000, 15 000 пострілів без чищення, хто більше? ..

Набір Dewey для чищення AR-15 включає в себе окремі інструменти для чистки патронника і області замикання ...

Плюси, мінуси, а також кілька слів про кашах

Базовою принцип схеми, придуманої Юджином Стоунер, полягає в тому, що камера, куди відводяться зі стовбура порохові гази для виконання перезарядки, у гвинтівки AR-15 інтегрована безпосередньо в затворну раму - на відміну від більшості інших відомих гвинтівок, де газова камера відокремлена, а газовим поршнем служить окрема деталь. Завдяки такому конструктивному рішенню габаритні розміри і маса рухомих частин гвинтівки AR-15 досить невеликі - що, крім іншого, забезпечує гвинтівок цього типу високу потенційну кучність стрільби як одиночними пострілами, так і чергами, а також дуже незначний відведення прицільної лінії при стрільбі. Шанувальники гвинтівки Стоунер абсолютно справедливо вважають ці властивості зброї надзвичайно значущими - влучність зброї в бою або на змаганнях, на їхню думку, куди важливіше економії дрантя і розчинників для подальшого обслуговування.
Вселенська справедливість однак вимагає, щоб такі переваги гвинтівки AR-15 частково нівелювалися якимось негативом. На жаль, щось подібне дійсно має місце. Якщо в інших системах стрілецької зброї, де використовується схема з окремою газовою камерою і поршнем, зубовний скрегіт при обслуговуванні внутрішніх механізмів викликає тільки чистка цього самого газоотводного вузла, а всі інші елементи обходяться елементарним протиранием ганчірочкою з збройовим маслом, то при чищенні групи затвора AR- 15 спасти ваші зуби зможе хіба що боксерська капа.
Інтенсивну стрілянину з AR-15 без будь-яких проміжних чисток призводить до утворення на рамі затвора і бойовій личинці справжньою каші з порохового нагару, змішаного з мастилом. Як і у випадку з манною кашею, яку забули на плиті, ця грязьова каша з часом починає густіти, ущільнюватися і пригорати. Додаткове змазування в процесі стрільби дає деяку відстрочку, і гвинтівка продовжує працювати - хоча вид на її нутрощі через екстракційне вікно викликає відразу і жах. Однак лити масло нескінченно не вийде - інакше вийде як в казці про чарівний горщик, що зірвався з гальм. А якщо гвинтівку в такому вигляді залишити без чистки на кілька днів, то потім ніякої каші вам не захочеться до самої смерті.
Окремий момент - використання на гвинтівках AR-15 глушників. У цьому випадку через надлишкового тиску газів в стовбурі на етапі відкриття затвора забруднюється гвинтівка на порядок сильніше і швидше - причому нагаром тут активно покриваються не тільки група затвора і нутрощі ресивера, а й деталі ударно-спускового механізму, і навіть патрони в магазині. Безумовно, глушник забезпечує підвищений комфорт при стрільбі, але за цей комфорт належить розплачуватися після стрілянини.

Якісні і зручні інструменти значно полегшують чистку

Так що для мене особисто питання «чистити гвинтівку після кожної стрільби чи ні?» Навіть не варто. Звичайно, чистити - причому своєчасно і ретельно! Інша справа - як саме і чим конкретно?
Армійський спосіб, пропонований методичними матеріалами армії США, лаконічний і простий. «Протріть цю деталь за допомогою дрантя і CLP. А тепер протріть наступну деталь за допомогою дрантя і CLP ». Під CLP (Clean, Lubricate, Protect) тут мається на увазі універсальне збройова масло, яке поставляється в армію США декількома виробниками. При цьому автори настанови тактовно не уточнюють, як довго і з якою інтенсивністю потрібно буде терти їм всі деталі гвинтівки, щоб домогтися хоч якогось результату. Та й далеко не до всіх схронів гвинтівки можна дістатися за допомогою дрантя і пальців ...
Як відомо, використання якісного і зручного інструменту може як мінімум наполовину полегшити будь-, навіть саме малоприємне і з першого погляду майже безнадійна справа. Тому для обслуговування своєї гвинтівки я використовую спеціальний набір для чищення AR-15 Deluxe Cleaning Kit від компанії Dewey, а також збройову хімію торгових марок Shooter's Choice і Forrest - і зараз ми займемося чищенням AR-15 саме з їх допомогою. Перетворити цей процес в задоволення я обіцяти не можу (хоча деякі власники зброї все ж отримують від ретельного догляду за ним певний кайф), але гарантую, що гвинтівка стане значно чистішим, а сама медитація над нею пройде набагато легше і швидше.

... А також повний комплект аксесуарів для якісної чищення ствола

Підготовчий етап

Розпочати підготовку до чищення гвинтівки я вважаю за краще ще на стрільбищі. Для цього, дочекавшись, поки стовбур трохи охолоне, я задуває в нього очищувальну піну Forrest Milfoam, яка в підсумку повністю заповнює канал ствола, патронник і область замикання з вирізами під бойові упори затвора. Засіб це справді дивовижне - абсолютно нічим не пахне, дія на метал надає дуже щадне, надзвичайно легко наноситься та вкрай ефективно діє. Цим засобом користується армія Фінляндії - не тільки для чищення стволів стрілецької зброї, а й при обслуговуванні артилерійських систем (в останньому випадку хіба що флакони побільше).
Поки гвинтівка їде додому зі стрільбища, піна вже працює - під її впливом нагар і обміднення «откісают» і розм'якшуються. Піна Forrest Milfoam гарна ще й тим, що залишати її на відчищати поверхнях в разі чого можна хоч на цілу добу без ризику будь-яких негативних наслідків або пошкоджень металу. Перевірено неодноразово, тому маленька баночка цієї диво-піни на стрільбищі завжди зі мною - в чохлі для гвинтівки.
Після повернення додому займемося безпосередньо чищенням. Для початку необхідно переконатися, що гвинтівка розряджена; після чого закріплюємо її у верстаті або спеціальній підставці або ж встановлюємо на сошки - хто чим багатий. Далі виконуємо неповне розбирання: отжимаем за дний штифт і розмикаємо верхній і нижній ресивери. Витягуємо з верхнього ресивера затворну групу з рукояткою зведення і тимчасово відкладаємо їх в сторону, а на місце заднього штифта встановлюємо вставку з комплекту Dewey - вона дозволяє надійно утримувати гвинтівку в розкритому стані. Це саме те, що нам потрібно для чищення. До речі, зараз саме час переконатися, що дуловий зріз стовбура тепер розташовується нижче патронника - відпрацьована хімія зі стовбура не повинна затікати в ресивер. Тепер настає пора засукати рукава (можна також надіти рукавички для господарських робіт).
Хто сказав, що медитація - це нерухоме сидіння в позі лотоса під запах пахощів? Стрілецька медитація - це пахощі чистячих засобів, гора брудних патчів і розмірені рухи шомполом!

Щоб хімія з ствола не бризкала в сторони і не текла на стіл, краще надягти на нього спеціальний поліетиленовий пакет або хоча б пластикову пляшку

Етап 1-й. Первинне очищення стовбура

Вставка Dewey встановлюється замість заднього штифта, зручно утримуючи ресивери гвинтівки у відкритому стані

Приступаємо до чищення ствола. Для цього встановлюємо в верхній ресивер направляючу Dewey для чищення ствола - своїм вузьким кінцем вона повинна щільно входити в патронник і герметизувати його за допомогою гумових кілець (кільця ці змінні - у міру зносу змінюються на запасні, які входять в комплект). На ствол надягаємо спеціальний поліетиленовий пакет для збору хімії і патчів Birchwood Casey Barrel Boss. За відсутності такого можна скористатися і звичайнісінькою пластиковою пляшкою з-під мінеральної води. Ось тільки як закріпити її на кінці стовбура, вам вже доведеться придумати самостійно.

Нагвинчуємо на довгий шомпол Вішер, на який наколює перший тканинний патч. Рясно змочуємо патч засобом для чищення стволів Shooter's Choice MC # 7 (або просто коротко «пшикает» аерозолем всередину направляючої). Акуратно проштовхує патч по стовбуру, прибираючи первинне забруднення. Повторюємо тричі. Далі через направляючу заливаємо стовбур все тим же розчинником MC # 7 і залишаємо його там хвилин на 10-15. Тримати MC # 7 в стовбурі довше 20 хвилин не рекомендується - надто вже сильну це штука; тому якщо раптом немає можливості продовжити чистку, то обов'язково змийте розчинник очищувачем Shooter's Choice Quick Scrub III, щоб не нашкодити стовбура.

Спеціальна напрямна Dewey встановлюється в верхній ресивер і патронник, щоб не допустити перекосу шомпола при чищенні ствола

Етап 2-й. Розбирання та чистка затвора

З деяких деталей нагар легко видаляється промасленими серветками

Поки MC # 7 розчиняє нагар і мідні відкладень в стовбурі, займемося затворним механізмом. Для початку необхідно його розібрати: витягти бічну шпильку, фіксуючу ударник, вийняти сам ударник, а потім витягти копірних штифт личинки затвора. Після цього вже можна вийняти личинку затвора, витягти штифт екстрактора і від'єднати екстрактор. Всі дрібні деталі зручно складати в окрему ванночку; вони у AR-15 дійсно дрібні, і втратити їх можна запросто - а робити це, як ви розумієте, зовсім не рекомендується.

За допомогою аерозолю акуратно наносимо на деталі групи затвора розчинник Shooter's Choice MC # 7. Особливо стараючись в області газових кілець затвора і його хвостовій частині, оскільки саме там зазвичай скупчується найбільш стійкий і міцний нагар. Було б непогано, щоб ця частина затвора якийсь час пробула повністю зануреною в МС # 7.
Поки деталі затвора отмокают, можна почистити затворну раму і рукоятку зведення. Особливу увагу потрібно приділити внутрішнім порожнинах рами затвора: для цього зручно застосовувати паперові серветки або рушники, змочені все тим же розчинником MC # 7. Газопріемную трубку на рамі затвора зручно прочищати за допомогою косметичних ватних паличок Q-Tip. Як і MC # 7, це майже незамінний засіб для чищення AR-15, так що дуже рекомендую придбати їх з неабияким запасом.
Щоб змити залишки MC # 7 з рами затвора і деталей затвора, застосовуємо Shooter's Choice Quick Scrub III (або інший ефективний очищувач). Після цього для очищення бойових упорів і дзеркала личинки затвора скористаємося серветками, паличками Q-Tip і, якщо потрібно, пластикової щіткою з комплекту Dewey AR-15 Deluxe Kit. Щоб вичистити порожнину для ударника, використовуємо ватяні палички, просовуючи їх всередину цього каналу з тильної частини личинки затвора. Прибираємо набряклий нагар з хвостовика затвора, при необхідності зскрібаючи особливо щільні відкладення шийкою гільзи або яким-небудь іншим м'яким (НЕ сталевим!) Скребком.

Затворна група AR-15 містить дрібні деталі і вимагає уважності при розбиранні і чищенні

Продовження статті.

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: