Що таке Bullpup

Що таке "Bullpup"? За цим коротким словом криється більш ніж 100-літня історія розробок зброї.Ця історія має за мету довести, що коротка за розмірами зброя– це не завжди погано

Основною і кардинальною відмінністю компонування зброї за схемою Bullpup від класичних конструкцій є зміщення основних елементів ударно-спускового механізму в задню частину гвинтівки, в район короткого прикладу.Ця особливість дозволяє, орієнтовно на 25%, зменшити загальну довжину зброї при збереженні аналогічної довжини ствола. Походження терміна Bullpup досі залишається загадкою, але вперше воно було озвучено стосовно до зброї в 1957 році, як характеристика пістолета з детально розробленими прикладом (The Concise New Partridge Dictionary of Slang and Unconventional English – Словник сленгу і нетрадиційних висловів англійської мови, Tom Dalzell, Terry Victor).

Вперше концепція Bullpup була використана на початку 20-го століття в Англії, що зафіксовано в патенті року на карабін Thorneycroft від 18 липня 1901. Ця зброя за характеристиками була на 10% легшою і на 190мм коротшою, ніж гвинтівка Lee-Enfield, яка використовувалась в той час в британській армії.

Але через не надто вдалу ергономіку та надмірну віддачу при стрільбі карабін Thorneycroft так і залишився проектом.

Варто зазначити, що з моменту своєї першої появи і до середини 70-х років 20-го століття практично всі розробки зброї за схемою Bullpup так і залишалися в кращому випадку дослідними партіями або на стадії прототипів.

Серед рішень, які розглядалися всерйоз була французька напівавтоматична гвинтівка Faucon-Meunier в 1918 році і Bullpup пістолет-кулемет також француза Henri Delacre в 1936 р.

Бойове застосування отримала чесько-німецька протитанкова рушниця Panzer büchse PzB M.SS.41, яка використовувалася в ході 2-ї Світової війни у військах СС як великокаліберна снайперська гвинтівка для стрільби на далекі дистанції.

Після 2-ї Світової війни, в 1946–1947рр, серйозно розглядалася розробка радянського конструктора Германа Коробова– ТКБ-408, проте вона поступилася всім відомому АК-47.

В ті ж роки в США на стадії прототипу залишилася гвинтівка Model-45A.

У Великобританії після випуску невеликої партії гвинтівка EM-2 була витіснена бельгійським FN FAL.

Якщо не проривом, то дійсно першим гучним успіхом концепції Bullpup став 1977 рік.

Цього року дві розробки – модель армійської універсальної гвинтівки AUG австрійської фірми Steyr і французької штурмової гвинтівки FAMAS – були прийняті до збройних сили Австрії і Франції відповідно.

Винтовки оказались настолько успешными, что и до сегодняшнего времени они используются в различных модификациях во многих странах мира (AUG в 34 странах, FAMAS в 8 странах).

Далі були успішні розробки британських зброярів – це штурмова гвинтівка SA80 L85 1985 року створення (входить в стрілецький комплекс SA80) і бельгійський FN P90 1987 року розробки.

Наступним поколінням стали штурмові гвинтівки F2000 бельгійської FNH, і TAR 21 (Tavor Assault Rifle-21) або TAVOR 21 ізраїльської IMI, прийняті на озброєння в 2001-му і в 2004-му роках відповідно.

Американська компанія DesertTech пішла ще далі, і з 2008-го року виробляє свою лінійку зброї, повністю побудовану за схемою Bullpup.

Відео одної з моделей снайперських гвинтівок від Desert Tech, гвинтівка SRS-A1

З моменту початку масового використання гвинтівок, побудованих за схемою Bullpup, не вщухають суперечки прихильників і противників такої концепції, причому думки розділяються кардинально – від абсолютного неприйняття до повного схвалення з обґрунтуванням перспектив розвитку. Проте сьогодні власну зброю, побудовану за схемою Bullpup, виробляють такі країни як Австрія, Ізраїль, Франція, США, Німеччина, Великобританія, Україна, Китай, Росія і Сінгапур.

Bullpup гвинтівки перебувають на озброєнні як поліцейських, так і армійських підрозділів. До основних переваг Bullpup гвинтівок, крім зменшення загального розміру і ваги, що позитивно впливає на кращу маневреність в умовах обмеженого простору, також можна віднести швидкість реакції стрілка при положенні гвинтівки вниз і меншу втому рук стрільця за рахунок зміщення центру ваги гвинтівки ближче до тулуба. Але фактор зміщення точки балансу водночас є і недоліком, тому що призводить до збільшеного підкидання ствола при стрільбі і відповідно меншої точності на великих відстанях і при стрільбі в автоматичному режимі.

Відносним недоліком є і коротша лінію прицілювання, що, втім, усувається використанням оптичних і коліматорних прицільних пристосувань. Такі суттєві недоліки як погане сприйняття спускового гачка, яке пов'язане з використанням додаткових тяг, і неможливість використання Bullpup гвинтівок стрілками з лівоюведучою рукою через потрапляння гільз в обличчя стрільця, характерні для більш «старшого покоління» гвинтівок. Інженерні рішення в сучасних Bullpup гвинтівках все більше знижуютьі усувають ці негативні фактори.

Наприклад, в пістолеті-кулеметі 1991-го року FN F90 викид гільз проходить вниз через порожнисту рукоять, а в моделях FN F2000 і Kel-Tec RFB вперед.В той же час зручність і сприйняття роботи спускового гачка на деяких сучасних моделях Bullpup гвинтівок не поступається гвинтівкам і карабінам, побудованим за класичною схемою.

джерело: http://guns-review.com

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: