Безпека поводження зі зброєю

Джерело: strilets.org

На сьогодні в Україні відсутній закон про зброю, все, що стосується неї, контролюється наказом МВС №622.

Нещасні випадки зі зброєю – це результат недосвідченості або недбалості. Спирайтесь на здоровий глузд, зброя – це просто механізм, вона не стріляє сама.

Давайте створювати культуру безпечного поводження зі зброєю. Кожен з власників зброї несе відповідальність за те, як нас сприймають інші люди, ми власноруч створюємо собі імідж.

Давайте разом створювати імідж відповідальних, обережних та безпечних для суспільства власників зброї!

Чотири універсальних закони безпечного поводження зі зброєю:

Вся зброя завжди заряджена.

Завжди спрямовуйте зброю у безпечному напрямку.

Палець має бути поза гачком, доки ви не спрямували зброю на мішень.

Будьте впевнені у тому, що знаходиться перед ціллю та поза нею.

Безпечно зберігаємо зброю вдома

За статистикою, 90% крадіжок трапляються вдень, коли господарів немає вдома.

Ця інформація особливо важлива для тих, хто має зброю. Як власник зброї, ви хочете уберегти ваш карабін або рушницю від несанкціонованого доступу. Це однаково важливо для безпеки ваших дітей та для захисту вашої зброї від крадіжки. Однак також вам потрібен миттєвий доступ до зброї у разі небезпеки.

Кримінальні елементи знають, де люди зазвичай ховають цінності, тому, розташовуючи зброю у звичайній шафі, ви не зможете її уберегти від них та, авжеж, не зможете приховати її від дітей.

Батьки помиляються, вважаючи, що їх діти не знають, де знаходиться зброя. Таким чином, зброя не просто має бути схована, вона має знаходитись у сейфі, який краще встановити у прихованому місці.

Пам’ятайте, що, відповідно до законодавства України, ви маєте зберігати зброю у сейфі, щоб виключити несанкціонований доступ до неї. Сейф може бути прикріплений гвинтами до стіни або підлоги, але це не вимога, а рекомендація.

Деякі власники зброї вважають, що якщо вони будуть зберігати її замкненою у сейфі, то не зможуть дістатися до неї вчасно. Потренуйтеся підходити до сейфа, відчиняти та діставати з нього зброю. Визначте час, який вам для цього потрібен, і ви зрозумієте, що матимете достатньо часу, якщо почуєте підозрілі звуки.

Крім того, час, який вам потрібен, щоб дістати зброю, буде корисним для оцінки ситуації. Це може запобігти нещасним випадкам, тому що підозрілі звуки, які ви почули, можуть бути створені вашими дітьми або дружиною. Кілька секунд, які вам потрібні, щоб дістати зброю, дозволяють оцінити рівень загрози.

Замок для спускового гачка вберігає зброю від випадкових пострілів, але не вбереже від крадіжки. Якщо ви залишаєте зброю лежати із замком на гачку, то маєте усвідомлювати, що її можуть вкрасти.

Сейф або шафа для зброї мають бути такими, щоб їх було важко винести. Великий сейф, в якому можуть зберігатися рушниці, пістолети та карабіни, є ідеальним вибором. Сейф можна також сховати у шафі або поставити в прихованому місці для додаткової безпеки. Багато сейфів мають комбінаційні або навіть електронні замки на дверцятах та ключі для внутрішніх скриньок.

Ніколи не зберігайте набої разом зі зброєю, а також ніколи не залишайте в сейфі заряджену зброю, незалежно від того, закритий він чи ні. Заряджайте зброю лише тоді, коли ви готові її використати.

Будьте обережні, якщо зберігаєте сейфи у вологих приміщеннях, таких як підвал або гараж. Корозія може зробити набої непридатними для стрільби.

Важливо пам’ятати, що члени вашої власної родини можуть вкрасти зброю, що трапляється досить часто. Нещодавня трагедія зі стріляниною в школі в США трапилась через те, що молода особа вкрала зброю в своєї матері. Діти можуть знайти і швидше за все знайдуть заряджену зброю, що може спричинити випадковий постріл, який зашкодить їм або іншим дітям. Також вони можуть використати зброю для самогубства або скоєння злочину.

Зброя, що безпечно зберігається у вас вдома, захищає не лише вашу сім’ю, але й всіх навколо. Безпечне поводження зі зброєю необхідне не лише під час її використання, але й тоді, коли вона просто зберігається. Зброя має бути безпечною постійно.

Захист очей та органів слуху

Кожен, хто хоч раз стріляв зі зброї, відчував дзвін у вухах та удар звукової хвилі. Регулярна стрільба без захисту органів слуху призводить до безповоротного пошкодження слуху.

Напівавтоматична зброя викидає гарячі стріляні гільзи зі значною швидкістю, що може становити небезпеку для очей. Іншими загрозами для очей є: фрагментація кулі при влученні у мішень, порохові гази, рикошет.

Інколи зброя може спрацювати неправильно, що призведе до вибуху патрона, і ваше обличчя та очі опиняться у небезпеці. Захисні окуляри є обов’язковим екіпіруванням досвідченого стрільця. Випадки, коли стрілець осліп на одне або обидва ока через проблему з набоями або зброєю, непоодинокі. Влучення у тверді перешкоди може фрагментувати кулю, шматки свинцю та мідної оболонки мають достатню швидкість, щоб влучити назад у стрільця, не кажучи вже про рикошет. Шматки оболонки та свинцю не проб’ють одяг та не нанесуть значної шкоді шкірі, але можуть пошкодити око. Захист очей та органів слуху вимагається майже на всіх стрільбищах.

Затички для вух відносно недорогі, наприклад, затички з пінопропілену можна придбати майже всюди. Однак вони легко випадають, і більшість вважає їх спорядженням для одноразового використання.

Є трохи дорожчі, пластикові затички, що з’єднані шнурком, які можна повісити на шию для зручності. Їх можна використовувати неодноразово. Ці затички важко загубити, коли не використовуються – вони просто висять на шиї.

Але найкращий захист забезпечують пасивні або активні навушники, вони блокують усі небезпечні звуки. Якщо під час стрільби ви хочете чути інструктора та товаришів, можете придбати активні навушники.

Активні навушники дозволяють чути (та навіть посилюють) звуки безпечної гучності, але блокують гучні звуки пострілів. Це дуже корисно, тому що, намагаючись краще почути інструктора, ви можете інстинктивно повернутися в бік людини та випадково спрямувати зброю у небезпечному напрямку. Якісний захист слуху є необхідним, щоб ви мали змогу чути команди інструктора.

Деякі стрільці замовляють спеціальні затички, які виготовлені індивідуально для них. Вуха виміряються, і затички для вух виготовляються індивідуально під ваші вимоги. Такі затички значно зручніші за звичайні вироби середнього розміру. Вони спроектовані таким чином, щоб пропускати звуки нормальної гучності, але блокувати надто гучні.

Ваші захисні окуляри повинні мати захист з боків, ви можете придбати окуляри, що розроблені спеціально для стрільців. Гарний вибір – затемнені окуляри для відкритих стрільбищ та прозорі для закритих тирів. Зараз доступні моделі від багатьох виробників, вони відрізняються дизайном та зовсім не схожі на старомодні захисні окуляри.

Якщо ви носите окуляри для корекції зору, інструктор зазвичай дозволяє це. Але задля вашого власного захисту впевніться, що вони забезпечують належний рівень безпеки. Звичайні окуляри можуть розколотися при влученні. Проте ви можете придбати захисні окуляри, що надягаються поверх звичайних, або захисні окуляри, в які можна вставляти лінзи для корекції зору.

Серйозні пошкодження можуть бути викликані попаданням гарячої гільзи, що вилітає з вашої зброї. Тактичні тренування вимагають стрільби з різних позицій, включаючи стрільбу зі «слабкого плеча». Мається на увазі плече, яке зазвичай не використовується, а саме – ліве. Майте на увазі, що коли ви стріляєте з карабіна зі слабкого плеча, гільзи, що вилітають, можуть становити серйозну небезпеку.

Інвестуйте в якісне захисне обладнання один раз, щоб не купувати або орендувати його щоразу, коли ви відвідуєте стрільбище або тренуєтесь у тирі. Завжди майте з собою окуляри та навушники, які комфортні для вас та забезпечують надійний захист.

Поясніть дітям важливість захисту очей та органів слуху з самого початку. Надягайте на них навушники та окуляри, захищайте їх слух та зір під час стрільби.

Безпека на стрільбищі

Зброя не стріляє сама. Вона є механічним пристроєм, що вимагає виконання певних дій для здійснення пострілу. Людина, що тримає зброю – ось хто може створити небезпечні ситуації. Недосвідченість та неуважність – те, що призводить до нещасних випадків на стрільбищі.

Зазвичай там є інструктор з безпеки, який буде приставлений до вас, щоб стежити за дотриманням усіх правил безпеки. Порушення правил може призвести до того, що від вас вимагатимуть залишити стрільбище, в деяких випадках назавжди.

Стрільбища можуть бути громадськими або приватними. Деякі приватні стрільбища працюють від магазинів зброї, де ви можете орендувати зброю, щоб просто постріляти або випробувати її перед придбанням. Є відкриті стрільбища та закриті тири. Зазвичай ви маєте досягти 18-річного віку, щоб вам дозволили орендувати зброю. Деякі стрільбища та тири запропонують вам тренування за певну платню.

ПРАВИЛА

Це базові правила, які зазвичай діють на стрільбищах. Правила можуть відрізнятися, в залежності від політики стрільбища. Такі параметри, як калібр або тип зброї, будуть відрізнятися в залежності від правил того місця, де ви вирішили постріляти.

По-перше, дотримуйтесь всіх правил, що вам повідомить інструктор. Зазвичай вони роздруковані та розміщені на видному місці, щоб ви могли їх прочитати, заходячи до тиру. Виконуйте всі команди інструктора, особливо щодо припинення вогню.

Вся зброя має бути розряджена до входу та перед залишенням території стрільбища. На деяких стрілецьких об’єктах зброю можуть перевірити для вашої безпеки.

Захист очей та органів слуху є обов’язковим у всіх закритих тирах та на стрільбищах. Пам’ятайте про небезпеку гучних звуків пострілів та рикошету.

Громадські стрільбища зазвичай не дозволяють тренування з самозахисту, тактичну стрільбу або стрільбу з використанням укриття та тактичними перезаряджаннями. Ви зможете знайти тири або стрільбища, які забезпечать вам тренування з самозахисту та тактичної стрільби. Це зазвичай приватні тири.

Зброя повинна бути спрямована у задній вал , незалежно від того, заряджена вона чи ні. Якщо хтось помітить, що ви розмахуєте стволом або спрямовуєте його у напрямку інших людей, від вас вимагатимуть залишити стрілецький об’єкт.

Якщо ви не стріляєте, зброя має бути розряджена та поміщена на стіл або стійку.

Не дозволяється бути на лінії вогню або тримати зброю, коли хтось знаходиться біля мішеней. Це серйозне порушення правил безпеки.

Як правило, ви можете принести власні мішені, придбати їх на місці, або ваше членство може включати їх.

Переконайтеся, що ваші мішені дозволені. Деякі стрільбища не дозволяють металеві мішені через фрагментування кулі та ризик рикошету. Навіть якщо металеві мішені дозволяються, калібр може бути обмежений та, як правило, вимагатиметься певна мінімальна дистанція.

Прибирайте за собою гільзи та коробки від патронів. Якщо не можете визначити ваші, приберіть таку саму кількість, як ви щойно відстріляли, або трохи більше. Помістіть їх до кошика для гільз або заберіть з собою для перезарядження.

Якщо після натискання на спусковий гачок трапилася осічка й пострілу немає, або звук глухий та відрізняється від звичайного (так званий «петардний постріл»), зачекайте 20 секунд. Вийміть магазин та безпечно витягніть набій зі зброї, спрямованої у задній вал. Якщо ви не можете це зробити, попросіть допомоги у інструктора.

Ніколи не заглядайте у ствол! Затяжний постріл (що лунає через кілька секунд після натискання гачка) становить серйозну небезпеку та може призвести до фатальних наслідків.

Покладайтесь на здоровий глузд і завжди звертайте увагу на те, що відбувається навколо вас. Пам’ятайте, що на стрільбищі багато людей із зарядженою зброєю.

Діти і зброя

За статистикою МВС України, у володінні громадян знаходиться 827 тисяч одиниць вогнепальної зброї. Це досить небагато для нашої країни, тому що право на зброю, як і незалежність, ми отримали не так давно.

Батьки вірять в те, що їх діти не знають, де схована зброя, але опитування свідчать, що близько 80% учнів початкової та старшої школи, що мешкають в оселях, де є зброя, знають, де вона знаходиться.

Батьки мають неправильні уявлення, що призводить до нещасних випадків. Багато хто вважає, що достатньо просто сховати зброю. Кожен, хто має дітей, знає, що вони допитливі, і якщо ви просто спробуєте сховати зброю, то вони знайдуть її з цікавості. Якщо зброя не замкнена у сейфі, вони будуть про це знати. Якщо батьки створили загадку, діти зроблять все, щоб її розгадати.

По-перше, розкажіть вашим дітям про те, що в домі є зброя. Після цього почніть пояснювати, що вони мають робити, якщо побачать таку або будь-яку іншу зброю. Діти не повинні її торкатися, вони мають негайно залишити місце, де вона була знайдена, та повідомити дорослих. Скажіть дітям, що вони мають дотримуватись цих правил і в інших оселях. Це важливо, тому що ваші діти можуть відвідувати оселі, де теж є зброя, і мають розуміти загальні правила поводження з нею. Немає нічого поганого в тому, щоб запитати у ваших сусідів чи друзів, чи мають вони зброю і як вона зберігається, якщо ваші діти відвідують їх оселі.

Ніколи не зберігайте зброю зарядженою та не тримайте її разом з набоями. Ніколи не залишайте ключі у сейфі або просто десь на видному місці. Якщо у вашому домі є підліток або людина, яка має проблему з алкоголем або наркотиками, будьте ще обережнішими.

Недостатній нагляд призведе до нещасних випадків зі зброєю або фатальних наслідків. Більшість нещасних випадків стається влітку, коли діти не займаються в школі і мають багато вільного часу, або у період після уроків, коли діти знаходяться вдома самі. Просто ховати зброю у шафі або шухляді стола і вважати, що діти не знайдуть її – небезпечно.

Діти, які мають іграшкову зброю, можуть ще не розуміти різниці між іграшковою зброєю та справжньою. Якщо дитина знайде справжню зброю, вона може припустити, що це щось на кшталт її іграшок. Малята знають, як наводити зброю і стріляти, тому що багато хто з них грає з іграшковою зброєю, що стріляє іграшковими набоями. Тому вони спробують використати й знайдену зброю таким самим способом. Ви зобов’язані регулярно пояснювати їм різницю між іграшковою та справжньою зброєю.

Телебачення, фільми та відеоігри іноді демонструють приклади неправильного поводження зі зброєю. Діти можуть легко підпадати під вплив того, що вони бачать по телевізору. Ви маєте пояснювати, що те, що вони бачать – це неправильно, а також роз’яснювати небезпеку такого поводження зі зброєю.

Безпека ваших дітей починається з вас. Вони будуть повторювати те, що робите ви. Якщо вони будуть бачити, що ви легковажно поводитеся зі зброєю, вони теж будуть це повторювати за вами. Люди, що отримали зброю нещодавно, люблять показувати її та хвалитися нею – переконайтеся, що ви робите це безпечно. Впевніться, що ви як батьки знаєте правила безпеки та дотримуєтеся їх. Вчіть дітей власним прикладом.

Ваша зброя має бути поза сейфом лише у випадку, коли вам потрібно її почистити або якщо ви збираєтесь використовувати її для самозахисту, в усіх інших випадках вона має бути замкнена у сейфі.

Безпечне заряджання зброї

Пам’ятайте, що заряджати зброю необхідно лише перед її використанням. Вкрай небезпечно зберігати, переносити або транспортувати заряджену зброю. Під зарядженою зброєю мається на увазі зброя із патроном у патроннику.

Випадкові постріли можуть статися під час заряджання як пістолетів, так і довгоствольної зброї. Одна з причин – це капсуль, який виступає та може детонувати від удару затвора. Якщо капсуль виступає досить далеко, то при досиланні патрона може статися постріл. Випадкові постріли також можуть статися через поломку пістолета або неякісні набої.

На деяких моделях пістолетів бойок блокується доти, доки не буде натиснуто гачок, такі пістолети є більш безпечними. Деякі пістолети дозволяють вам звільнити ударник, натискаючи на спусковий гачок та притримуючи ударник великим пальцем руки. Але якщо патрон у патроннику, а звільняючи ударник, ви його не втримаєте, це призведе до випадкового пострілу.

Під час змагань, перебуваючи під адреналіном, стрілець може залишити палець на спусковому гачку під час перезаряджання зброї. Це, звичайно, небезпечно та призведе до дискваліфікації. Єдиний момент, коли ваш палець може бути на гачку, це коли ваші прицільні пристосування знаходяться на мішені, а ви готові стріляти. Швидкість пострілу не стане більшою від того, що ви будете тримати палець на гачку, це перевірялося досвідченими стрільцями під таймер. Виграшу у швидкості немає навіть на одну соту долю секунди.

На стрільбищі ви повинні заряджати зброю лише перед стрільбою, зі стволом, спрямованим у задній вал.

Практикуйтесь перезаряджати зброю, щоб ви не замислювалися над своїми діями, і вони відбувалися автоматично. Це стане у пригоді, якщо вам доведеться заряджати зброю у стані стресу: на змаганнях, на полюванні, під час самозахисту.

Багато досвідчених стрільців вважають, що ніколи не можна стріляти зі зброї, якщо ти не заряджав її власноруч. Ви завжди має оглядати набої під час заряджання магазинів або коли заповнюєте ними підсумок. Випнуті капсулі можуть спричинити випадковий постріл. Так само, неякісні набої можуть спричинити осічку, а патрон може вибухнути під час розряджання (пам’ятайте, що після осічки ви маєте зачекати).

Під час змагань, полювання або самозахисту ви не завжди можете помітити осічку, і це дуже ризиковано. Існує два види осічок. Перший тип – це коли куля залишається у патроні. Другий тип осічки – це петардний постріл, коли куля має достатньо енергії, щоб пройти частину ствола, але недостатньо, щоб його залишити. Петардний постріл – найбільш небезпечний. Якщо ви спробуєте зробити постріл із кулею, що застрягла у стволі, це призведе до його роздуття або розриву. Це становить серйозну небезпеку для стрільця. Після петардного пострілу потрібно зачекати 20 секунд, розрядити та розібрати зброю, впевнившись у тому, що куля не застрягла у стволі. Ніколи не заглядайте у ствол зброї, що не розряджена та не розібрана! Якщо ж ви побачили кулю, що застрягла, вам потрібно вибити її шомполом.

Безпечно носимо зброю для самозахисту

Те, що ви просто володієте зброєю, не робить вас захищеним. Ви маєте знати рівень ваших навичок та можливості вашої зброї. Не купуйте зброю лише через те, що продавець каже вам, що вона найкраща. Ви маєте навчитися її використовувати. Пістолети, рушниці, карабіни – це зброя, яку не можна просто придбати та забути.

Якщо ви придбали пістолет, ніколи не носіть його за ременем або у кишені. Спусковий гачок має бути надійно закритий кобурою. Випадки, коли люди стріляли в себе ненавмисно або витягуючи пістолет з кишені – непоодинокі. Витягуючи пістолет, ви будете намагатися намацати рукоятку, випадково вимкнете запобіжник та натиснете на гачок. Це траплялося раніше і буде траплятися з тими, хто носить пістолет у кишені. Використовуйте кобуру, що призначена спеціально для вашого пістолета та закриває спусковий гачок, це зробить носіння безпечним навіть під час бігу або боротьби з кимось.

Деякі люди вважають, що зброя без патрона у патроннику – це просто гарна дубинка. Ви маєте вирішите для себе самостійно – як краще та безпечніше носити зброю. Якщо ви вирішили носити зброю з патроном у патроннику, обов’язково увімкніть запобіжник.

Дехто може сказати вам, що якщо зброя з патроном у патроннику впаде, вона може вистрілити. Це правда, але це стосується лише старих моделей.

Пам’ятайте, що відповідно до законодавства України, ви повинні перевозити довгоствольну зброю у чохлі у розрядженому стані. Розряджений стан – це без патрона у патроннику.

Якщо ви носите пістолет для самозахисту, то обов’язково вмикайте запобіжник та використовуйте спеціальну кобуру, що закриває спусковий гачок.

Важливо пройти тренувальний клас з безпечного поводження зі зброєю. Ви маєте почуватись впевнено під час всіх маніпуляцій зі зброєю. Якщо ви боїтеся власної зброї та не впевнені у тому, як вона функціонує, ви не зможете почуватися в безпеці, коли настане час її використовувати.

Деякі люди бояться навіть зброї, що просто лежить у сейфі, цей страх ірраціональний. Зброя може бути у сейфі роками та нікому не завдасть шкоди. Зброя не стріляє сама, на гачок натискає людина.

Демонстрація зброї для залякування є незаконною. Діставайте її лише тоді, коли є реальна небезпека для вашого життя або життя ваших близьких. Це значить, що особа, яка становить загрозу – озброєна, і вона погрожує вам фізичною розправою, і єдиний спосіб уникнути загрози вашому життю та здоров’ю – це використати зброю.

На жаль, у законодавстві України є стаття за перевищення меж необхідної оборони. Але якщо на вас нападає група людей, озброєна людина або напад відбувається з насильницьким вторгненням у житло – то діє стаття 36 ч. 5 Кримінального кодексу:

«Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає».

Якщо є можливість уникнути сутички з кимось, хто не озброєний, скористайтеся нею. Зверніть увагу на те, що деякі легковажні власники зброї навмисно йдуть на ризик та можуть робити речі, які вони б не робили, якщо б не були озброєними – це нерозумно і легковажно. Доросла, розумна та мудра людина ніколи не буде наражатися на небезпеку.

Американські власники зброї, які володіють зброєю набагато довше нас, мають свою думку щодо її використання для самозахисту: «Якщо ви маєте при собі зброю, то ви зобов’язані уникати конфліктів, навіть якщо вас образили, показали непристойний жест – зберігайте спокій, пам’ятайте, що ескалація конфлікту може призвести до бійки та нерозсудливого використання зброї, коли ви будете під впливом емоцій та адреналіну».

Безпечне перезарядження набоїв до гладкоствольної зброї

Мисливці перезаряджали набої власноруч ще багато років тому. Є багато причин для цього, одна з яких – це економія коштів. Деяким власникам зброї просто подобається сам процес перезарядження набоїв. Є також ті, хто любить експериментувати з навісками , капсулями, контейнерами тощо. Також навички перезаряджання зброї є корисними під час дефіциту набоїв. Перезарядження набоїв цікаве, але вимагає уваги та дотримання правил безпеки.

По-перше, дізнайтеся, яке спорядження та обладнання вам потрібне для перезарядження набоїв. Важливо прочитати інструкції до обладнання, яке ви придбали.

Ніколи не експериментуйте з навісками, якщо ви не є досвідченим користувачем. Не намагайтеся вгадати навіску пороху, використовуйте точні ваги. Якщо ви перезаряджаєте патрони за допомогою верстата, робіть контрольні заміри регулярно.

Занадто велика навіска пороху є небезпечною, так само як і занадто мала. Якщо пороху буде замало, то куля може застрягти у стволі, і коли ви зробите наступний постріл, це призведе до небезпечного розриву ствола.

Завжди візуально перевіряйте гільзи, які ви маєте намір заряджати.

Очевидно, що порох є вибухонебезпечним, але є сенс нагадати, що палити під час перезарядження патронів небезпечно. Також пам’ятайте, що небезпечно перезаряджати патрони біля будь-якого обладнання, що може іскрити. Уникайте місць, де є відкритий вогонь або гарячі поверхні.

Порох є легкозаймистою речовиною. Інструменти з міді – ідеальні для роботи з вибуховими речовинами, тому що вони не іскрять, навіть під час ударів.

Пам’ятайте, що свинець є токсичною речовиною. Рекомендовано вдягати респіратор, захисні окуляри та рукавички під час роботи з свинцевими набоями, шротом тощо. Свинець може перетворитися на пил та потрапити на ваш одяг, шкіру, волосся. Ретельно мийте обличчя та руки одразу після того, як закінчили перезаряджати патрони. Прасуйте речі, у які ви були одягнені під час перезаряджання, окремо від інших.

Ніколи не змішуйте різні види пороху, завжди зберігайте порох у тому контейнері, у якому він знаходився спочатку. Беріть з контейнера стільки пороху, скільки вам потрібно для одного використання. Не тримайте його поза контейнером довше, ніж потрібно.

Ніколи не перезаряджайте набої, якщо ви під дією алкоголю, ліків або будь-чого, що погіршує вашу увагу. Уникайте перегляду телевізора або прослуховування радіо, тому що вони будуть вас відволікати, а це може призвести до випадкового збільшення або зменшення навіски пороху, і ви знаєте, що це може спричинити.

Ніколи не беріть пилосос, щоб зібрати порох, використовуйте мітлу з совком, та обов’язково одягніть респіратор. Рекомендується спалювати залишки пороху та порох, який ви зібрали після закінчення перезаряджання патронів.

Якщо ви будете спалювати його на відкритому просторі, він просто горітиме, і не вибухне. Не нахиляйтеся над ним, щоб його підпалити. Робіть це лише на відкритому повітрі.

Що робить бездимний порох таким потужним – це гази, які утворюються під час згоряння. Газ, що знаходиться в обмеженому просторі, штовхає кулю через ствол. Через це важливо візуально перевіряти гільзи на відсутність тріщин, які будуть слабким місцем, через яке здатні прорватися порохові гази.

Порох, що не замкнений в обмеженому просторі і має достатньо місця для утворення газу, не вибухає, а просто горить. Під час горіння пороху виділяється шкідливий газ, якого краще уникати.

 В Україні питання перезарядження патронів не є повністю визначеним у законодавстві. Особливо після внесення змін до Кримінального кодексу України в 2012 році та прийняття статті 263-1 КК України «Незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї, або незаконне виготовлення бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв». Виняток щодо боєприпасів для гладкоствольної мисливської зброї не прописаний, а тому доля перезарядження патронів є до кінця не визначеною.

Безпека під час полювання

За статистикою, на полюванні все частіше стаються нещасні випадки, 90% з них відбувається через алкогольне сп’яніння. Багато інцидентів трапляються у день початку сезону полювання.

Нещасні випадки можуть статися у будь-якій сфері життя, під час будь-якої діяльності і в будь-якому спорті. Для деяких мисливців полювання – це не просто розвага, а спосіб прогодувати сім’ю. Повернення додому з пустими руками означатиме пустий стіл до вечері. Безпечне полювання дуже важливе, воно гарантує, що мисливці можуть почуватися безпечно у лісі. Одна помилка, одне порушення правил безпеки може мати жахливі наслідки.

Правила:

Завжди поводьтеся зі зброєю, як з зарядженою.

Ніколи не заряджайте вашу зброю перед транспортуванням на будь-якому транспортному засобі. Транспортування зарядженої зброї є порушенням законодавства України.

Під час перебування у лісі завжди спрямовуйте зброю у безпечному напрямку. Запобіжник має бути увімкнений повсякчас. Недосвідчені мисливці вважають, що в них більше шансів підстрелити здобич, якщо запобіжник буде вимкнений. Але якщо ви потренуєтесь швидко вимикати запобіжник, різниці не відчуєте.

Розряджайте зброю перед тим, як передати її іншій особі. Завжди перевіряйте, щоб зброя, яку вам передають, була розряджена.

Якщо ви один та хочете перелізти через тин, розрядіть зброю та поставте її на сторону, на яку ви збираєтесь перелізти. Якщо ви пересуваєтесь з групою, розрядіть зброю та передайте особі, що вже перелізла на інший бік.

Ніколи не залазьте і не злазьте з дерева з зарядженою зброєю.

Знайте дальність стрільби вашої зброї та особливості ваших патронів. Куля пролетить значно довшу дистанцію, ніж дріб.

Будьте уважні та приглядайте за мисливцями-початківцями. Недосвідчені мисливці можуть поводитися непередбачувано, коли помітять здобич, а також можуть бути настільки схвильованими, що почнуть спрямовувати зброю в усіх напрямках, жестикулюючи та привертаючи увагу інших. Мисливці-початківці також схильні стріляти до того як перевірять, що сектор стрільби вільний від людей.

Не бігайте з зарядженою зброєю. Були випадки, коли люди бігли, падали та робили випадкові постріли, завдаючи пошкоджень іншим або собі. Якщо вашому життю або життю інших людей не загрожує небезпека, немає причини бігати лісом із зарядженою зброєю. Полювання вимагає витримки, а біг за тваринами, щоб зробити постріл – це аж ніяк не показник терплячості.

Використовуйте захист очей та органів слуху. Якісні навушники дозволять вам чути звуки звичайної гучності та зроблять більш слабкими гучні звуки пострілів. Надягнувши активні навушники, ви будете чути інших мисливців та звірів. Якщо ви не хочете використовувати навушники, то хоча б захистіть вухо, найближче до зброї.

Як бачите, більшість правил – це просто вимоги здорового глузду, але нещасні випадки непоодинокі. Тому, хто ніколи не був на полюванні, важко збагнути, як мисливець може переплутати іншого мисливця зі звіром. Не треба думати, що людина бачить іншу людину і вважає, що це звір – мисливець може побачити рух у деревах, а якщо інший мисливець одягнений у камуфляж, то дуже важко роздивитися, що це за істота.

Дуже важливо розуміти, у кого ви стріляєте. Якщо ви не можете ідентифікувати ціль, не стріляйте – це дуже просто, але ви знаєте, що нещасні випадки трапляються щороку. Ви бачите те, що хочете бачити. Ви чекаєте на оленя, і якщо ви бачите рух, то автоматично уявляєте собі оленя, є він там чи ні.

Загальні правила безпеки

1.  Завжди спрямовуйте ствол у безпечному напрямку.

  Це, безумовно, найбільш важливе правило, що стосується зброї. Неможливо випадково зашкодити комусь, якщо ствол вашої зброї завжди спрямований у безпечному напрямку. У разі порушення цього правила від вас вимагатимуть залишити стрільбище. Немає значення, заряджена ваша зброя чи ні, розмахування стволом – це серйозне порушення правил безпеки.

2.  Вся зброя завжди заряджена.

  Занадто багато людей випадково стріляли в себе або інших, тому що вважали, що зброя не заряджена. Перевірити зброю не потребує багато часу, а якщо завжди поводитися з нею як із зарядженою, то ви ніколи не зробите випадковий постріл.

3.  Палець поза скобою спускового гачка.

Єдиний момент, коли ваш палець має бути на спусковому гачку, це коли ви вивели прицільні пристосування на мішень. Ви маєте бути упевнені у вашій цілі, у тому, що знаходиться поза нею, а також знати, де розташовані ваші товариші або інші мисливці. У всіх інших випадках – немає сенсу тримати палець на спусковому гачку, це небезпечно. Це особливо стосується перезаряджання, усунення проблем та переміщень зі зброєю. Неможливо випадково вистрілити, якщо палець не буде знаходитись на гачку.

4.  Звертайте увагу на розташування інших, не стріляйте, коли ви позаду них.

Завжди перевіряйте, що знаходиться перед та за мішенями. Навіть на стрільбищі біля мішеней можуть з’явитися люди або звірі. На полюванні це правило стає особливо важливим, тому що ви можете бути з групою мисливців. Навіть якщо ви полюєте самостійно, навколо вас можуть бути інші мисливці. Щороку стаються нещасні випадки через випадкові постріли або коли мисливця випадково сплутують з твариною. Будьте уважними, щоб уникнути таких нещасних випадків.

5.  Розряджайте зброю, коли не використовуєте її.

По-перше, ніколи не транспортуйте заряджену зброю, це заборонено законом. Ніколи не передавайте заряджену зброю – розрядіть її, а вже потім передайте іншій особі. Завжди перевіряйте зброю, яку вам передали. Відкрийте затвор, щоб усі бачили, що зброя розряджена.

6.  Не дозволяйте нікому заряджати вашу зброю.

Для деяких людей це правило не зовсім зрозуміле, але для співробітників силових структур та військових воно може мати дуже велике значення.

Якщо хтось не знає, як заряджати зброю, або не хоче цього робити – то, можливо, ця людина не готова до стрільби. Якщо ви дозволите комусь зарядити вашу зброю, то ви можете отримати зброю з патронами неправильного калібру. Деякі тири дозволяють лише один тип набоїв на столі, щоб не було ризику сплутати набої. Використання неправильних патронів може призвести до серйозних ушкоджень стрільця та тих, хто знаходиться поруч.

7.  Після осічки – зачекайте.

Якщо трапилась осічка, зачекайте 20 секунд зі стволом, спрямованим у задній вал. Після цього розрядіть зброю, візуально перевірте патрон та впевніться, що у стволі не застрягла куля. Робіть це безпечно, ніколи не заглядайте в ствол зброї. Спочатку зброю потрібно розібрати, а лише потім перевіряти ствол.

Не залишайте лінію вогню, доки не усунуто проблему.

8.  Завжди використовуйте захист очей та органів слуху. Навіть якщо ви присутні у якості глядача.

9.  Знайте правила стрільбища, на якому ви знаходитесь.

Не думайте, що правила однакові для всіх тирів та стрільбищ. Деякі правила є загальними, але можуть існувати також додаткові правила поводження зі зброєю. Перед тим як щось робити, дізнайтеся про правила, які діють на об’єкті, де ви вирішили тренуватись. Якщо ви порушите правила, від вас будуть вимагати залишити тир.

10.  Навчіться доглядати за вашою зброєю і робіть це регулярно.

Догляд за зброєю – це одна з частих тем для дискусій. Існує багато методів догляду за зброєю. Ви самі вирішуєте, я

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: