Найнепотрібніший пістолет 20 століття

Можливо, самим марним винаходом серед всієї стрілецької зброї XX століття був американський пістолет GyroGet. «ДжайроДжет» представляв собою пускову ракетну установку, і деякими моментами нагадував ракети «Хейл», які випускалися в 50-х і 60-х роках 20-го століття. Цей пістолет винайшов фізик-ядерник Роберт Мейнгардт, який в 21-річному віці вже був учасником проекту зі створення атомної бомби «Лос Аламос».

Мейнгардт і його компаньйон вирішили організувати виробництво ракет на комерційній основі. Спочатку була розроблена система для запуску сигнальних ракет на твердому паливі. Незабаром від одного високопоставленого державного чиновника надійшла пропозиція: створити пістолет з використанням ракетної технології. Результатом став «ДжайроДжет».

Завдяки дуже вдалій технології, вона була застосована для бойових завдань. Сам пістолет, по суті, був установкою для запуску реактивних снарядів – в них замість пороху використовувалося тверде ракетне паливо. Саме ідея застосування ракетного палива стала найцікавішою в цьому проекті. На той час ця технологія стала революційною. Куля представляла собою маленьку ракету, що обертається.

Пістолет був виготовлений з алюмінію, він мав ударно-спусковий механізм одинарної дії. Зведення пістолета забезпечувалося за рахунок сили снаряда, що рухається по направляючої трубці, коли ракета натискає на важіль в трубці. Зліва на корпусі розташовувався важіль для ручного зведення. Матеріалом виготовлення корпусу куль була нержавіюча сталь із загостреним наконечником, яка розвивала максимальну швидкість 380 м/с на дистанції близько 20 метрів. В оптимальних умовах пістолет давав осічку в середньому через кожні 100 пострілів. Виробник заявляв про розсіювання від 2-х до 3-х і більше метрів на дистанції 100 м.

Розробники прагнули об'єднати в одній зброї високу ефективність і низький рівень шуму під час стрільби. Ці вимоги були дотримані – на дистанції 55 м енергія снаряда була вищою, ніж енергія кулі, випущеної з пістолета Colt M1911. Разом з тим не було чути металевий брязкіт і шум вибуху пороху, – тільки шипіння випущеної ракети. Іншими достоїнствами зброї була мала вага і відсутність віддачі. Військовими навіть розглядалася ідея його використання в космосі.

Однак, поряд з цим, пістолет мав і суттєві недоліки – часто виникали осічки, а снаряди відрізнялися дуже високою вартістю. Сьогодні одну таку кулю можна купити за 50 доларів США. Зброя була досить громіздкою, вона мало невідокремлений магазин з малою місткістю.

Ще одним недоліком була дуже маленька початкова швидкість польоту снаряда, як і у всіх ракет. У момент виходу зі ствола вона була близькою до нуля, можна було навіть притиснути палець до дульного отвору і не дати пулі вийти зі ствола. Тільки після 20 метрів польоту снаряд набирав максимальну швидкість. Це суперечило принципу застосування пістолета як зброї останнього шансу для стрільби на малих відстанях, зброя більше відповідала принципу роботи гранатомета.

Проблема «ДжайроДжет» полягала і в відсутності направляючих, в результаті чого куля весь час норовила піти в сторону від цілі. Неточні прилади керування і короткий ствол дуже ускладнювали попадання в ціль. Пістолет не прийняли на озброєння, однак деяку кількість зразків купили офіцери американської армії для використання під час бойових дій у В'єтнамської війні.

У 1965-му році в одному американському виданні про «ДжайроДжет» було написано: «Зброя для ближнього бою, непридатна для стрільби з малих відстаней», «Це погана зброя». Ідея GyroGet 60-х років виявилася провальною. Вона дуже сильно випередила свій час.

У 1968-му федеральним урядом США було заборонено виробництво для цивільного сектора патронів калібром більше 12 мм. Для виробника GyroGet перехід на менший калібр став непосильним в фінансовому плані, тому випуск зброї був припинений.

Вчені проводили експерименти з багатьма новими боєприпасами, зі снарядами на рідкому паливі, з кулями без гільз. Були створені експериментальні зразки ручного гранатомета, який був заснований на цьому принципі. Також існували однозарядні сигнальні ракетниці – вони довгий час застосовувалися в військово-повітряних силах США для спорядження пілотів завдяки тривалому за часом розгону ракети, яка може вибратися з під гілок і крон дерев.

У майбутньому, можливо, буде створено більш досконале ракетне паливо або ефективні і зручні у використанні снаряди ракетного типу. Однак сьогодні можливості по створенню такої зброї досить обмежені. І все ж GyroGet є вражаючим зразком зброї, як і багато інших збройових винаходів.

Джерело: https://ru.wikipedia.org/wiki/Gyrojet

Вхід
на сайт
Забули пароль? Реєстрація користувача
Увійти як
користувач: